​Freestyle motokrosař Pilát sportoval s dětmi z Ročova a „smekl“ klobouk

Neodolal a spustil spoušť na svém fotoaparátu. Petr Pilát si vyfotil jednoho z chlapců ze základní školy v Ročově. „Byl snad ze třetí nebo ze čtvrté třídy, ale brilantně zvládal kliky na jedné ruce,“ vysvětloval elitní český freestyle motokrosař. „Asi bych taky nějaký dal, ale ne tolik. Klobouk dolu, nechtěl bych s ním závodit.“ ZŠ Ročov získala trénink s Pilátem jako odměnu za svou aktivitu v projektu Sazka Olympijský víceboj.

Dopolední sportování si pochvalovali úplně všichni. „Byl to skvělý den, i když byl na škole menší počet dětí. Tím to ale bylo zajímavější. Děti byly namotivované, chtěly cvičit a poslouchaly zážitky z mého sportu,“ líčil Pilát.

Žáci z ročovské základky byli zpocení ještě při vyhlašování. „Družstva se na jednotlivých stanovištích měnila hodně rychle. Děti si vyzkoušely všechno možné – od trojskoku, po nejrůznější člunkové běhy po přeskoky švédské bedny.“

Na závěr svého patrona zahrnuly lavinou otázek. „Hodně se ptaly třeba na poháry. Zajímalo je, který je největší, nebo kolik jich mám. A to byl pro Piláta tak trochu oříšek. „Na tuhle otázku totiž úplně odpovědět neumím. Vždycky si nějaký počet vymyslím a říkám: Děti nezlobte se na mě, já si musím tipnout, že jich mám doma tak dvě stě a možná i víc,“ prozradil pětadvacetiletý freestylista. „A děti: Jééé. Vždycky se strašně diví, což mě samozřejmě potěší.“

Pilát přivezl na ukázku ten, který mu připomíná jeho titul mistra Evropy. „Okukovaly ho a říkaly, že jednou budou mít stejný. Potěšil ho i zarámovaný obraz, který si pro něj žáci přichystali jako dárek.