Skvělé výkony i lidský rozměr. OVOV má za sebou okresní kola

Někde je projekt v plném proudu, jinde ho teprve objevují. Jisté ale je, že škol, které se zapojují do Odznaku Všestrannosti Olympijských vítězů, rok od roku přibývá. A ne jen to! Pedagogové jednotlivé disciplíny olympijského víceboje pečlivě zařazují do hodin tělesné výchovy. OVOV má za sebou okresní kola a k vidění byly skvělé výkony. Posuďte sami...

Tak třeba Miroslav Špicar (ročník 2002) ze ZŠ Eduarda Štorcha v Ostroměři si v trojskoku připsal 9,02 metru. „Tím překonal i olympijského vítěze v desetiboji Romana Šebrleho,“ zmiňuje za pořadatele David Novotný. O pět let mladší Jakub Konopásek zase mohl v okresním kole Ústí n. Labem dělat dámské kliky, ale vybral si ty pánské. Za dvě minuty jich přesto zvládl 85. Josef Jurda z pražské ZŠ Klausova hodil medicinbalem 18,55 metru.

Dívky nezůstaly pozadu. Aneta Štorková z třebíčské ZŠ TGM se blýskla 351 přeskoky přes švihadlo. Dominika Ponížilová z Reálného gymn. a ZŠ Prostějov zvládla během dvou minut 134 kliků. „Tahle holčina si vedla skvěle. Dříve už vyhrála i republikové finále,“ prozradila Šárka Kašpárková, bronzová olympijská medailistka z Atlanty 1996.

Okresní kola OVOV nabídla kromě úžasných výkonů i lidský rozměr. „V Českém Krumlově se nám totiž přihlásila jedna dívka, že jsme jí v zápisu trojskoku přidali o tři metry víc, než skutečně skočila,“ líčí za pořadatele Radek Zavřel. „Dostala od nás diplom za fair play.“

V Mostu zase triumfoval tým složený výlučně z romských dětí - při své premiéře na OVOV před třemi lety byl přitom nevýrazný. „Je vidět, že když se s dětmi systematicky pracuje, výsledky se dostaví,“ tvrdí pořadatel Petr Marinčič.

V těchto dnech se rozbíhají krajská kola, z nichž vede cesta do republikového finále. Letos se koná již osmý ročník Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů, který založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík s Romanem Šebrlem s cílem motivovat děti ke sportu.

Finále OVOV je na programu v září v Brně a je součástí Evropského týdne sportu.