Švihadlo? Trénují s ním školáci i atletka Rosolová

Že je švihadlo spíš pro holky? Možná byste se divili. „Mě tedy překvapilo, jak kluci váleli,“ povídá udiveně Denisa Rosolová, vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek a bývalá vícebojařka či dálkařka. „Navíc bylo vidět, že je to baví, což je v dnešní době taky důležité.“

Rosolová přijela jako ambasadorka projektu Sazka Olympijský víceboj podpořit středočeské školáky, kteří se sešli ve Slaném k halovému pětiboji všestrannosti. Jedná se o regionální závody v pěti disciplínách Olympijského odznaku – OVOV: trojskok, hod medicinbalem, leh-sedy, švihadlo a dribling. Atletka celý program zahájila, dětem pak ukázala hod medicinbalem a podepisovala trička a kartičky.

Deniso, které z těchto pěti disciplín používáte v tréninku?
Určitě švihadlo, používáme ho skoro pořád. Děláme i skoky a víceskoky, medicinbal vlastně taky a i břicho posilujeme.

Ale asi nedriblujte, že?
Driblovala jsem letos při zářijovém finále OVOV. Dala jsem si dribling a švihadlo – a musím říct, že dribling tam a zpátky mi stačil, to už nechci dělat. Je docela náročný.

V halové sezoně chystáte návrat k pětiboji. Co všechno musíte v tréninku zvládnout?
Zatím jsem trénovala výšku a kouli. Osmistovku si říkám, že nějak uběhnu. Na dálku mi stačí chvilka. Tento týden potrénujeme překážky. Ty, které běžně používám, jsou ale o díru níž. Zvedneme je a to jsem na sebe opravdu zvědavá.

Na sociální síti jste si povzdychla, že ani s výškou se příliš „nekamarádíte“. Co vám na ní vadí?
Za prvé, že je laťka vysoko. A za druhé mám problém zaklonit hlavu, koukám se přes rameno. Ani v gymnastické hale, kde pode mnou byla obrovská duchna, jsem to nezvládla. Jakýkoliv přemet, kde mám zaklonit hlavu, je pro mě tabu. Není to pro mě.

Jak moc záklon ovlivňuje techniku a tedy i výkon?
Dá se to udělat bez něj. Myslím, že vícebojaři se ani tolik nezaklánějí. Akorát já mám problém, že když záklon neudělám, mám vystrčený zadek a shazuju si laťku. (smích)

Nejoblíbenější je tedy asi dálka, když máte bronz z halového mistrovství Evropy...
Přesně tak a osmistovka je vždycky za trest.